
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 14.25 V to 15.75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Settling Time | 10 µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Sampling Rate | 143 ksps |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 20
Distributors
pcbx
Unit Price$16.98737
Ext.Price$16.98737
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $16.98737 | $16.98737 |
| 10 | $13.69082 | $136.90820 |
| 25 | $13.16539 | $329.13475 |
| 50 | $12.66012 | $633.00600 |
| 100 | $12.17425 | $1217.42500 |
| 300 | $11.70702 | $3512.10600 |
| 500 | $11.25759 | $5628.79500 |
